[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره فصلنامه آرشیو مقالات جستجو ثبت نام ارسال مقاله برقراری ارتباط ::
:: جلد 64، شماره 64 - ( پیش انتشار شمارة پاییز 1400 ) ::
جلد 64 شماره 64 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش بینی و مقایسه تاثیر افزودن نرمال بوتانول و اتانول به مخلوط سوخت بیودیزل-دیزل بر مشخصه های عملکردی و آلایندگی یک موتور دیزل
محمدرضا عطاری پور، علیرضا شیرنشان
چکیده:   (805 مشاهده)
هدف از این تحقیق پیش­ بینی و مقایسه تاثیر افزودن نرمال ­بوتانول و اتانول به مخلوط بیودیزل-دیزل بر مشخصه­ های عملکردی و آلایندگی یک موتور دیزل می­ باشد. آزمایش­های تجربی بر روی یک موتور تک سیلندر انجام شد. سپس روش سطح پاسخ جهت توسعه مدل­های ریاضی بر مبنای داده­های تجربی به کار برده شد. مطابق با نتایج، با افزودن بوتانول و اتانول به مخلوط سوخت، مقادیر توان و گشتاور ترمزی تا 16 درصد کاهش می­ یابد، هر چند با افزایش بیشتر درصد بیودیزل همراه با افزودن اتانول و بوتانول به مخلوط سوخت، توان و گشتاور ترمزی موتور اندکی بهبود می ­یابد. همچنین نتایج نشان داد که با افزودن الکل به مخلوط سوخت مقدار مصرف سوخت ویژه ترمزی به میزان 5 تا 9 درصد افزایش می­یابد. از طرف دیگر افزودن اتانول و بوتانول در نسبت­ های بالاتر بیودیزل در مخلوط سوخت سبب بهبود اندک مصرف سوخت ویژه ترمزی به ویژه در دورهای بالاتر می­ شود. با مقایسه نتایج مشاهده شد که مقادیر مصرف سوخت ویژه ترمزی در حالت استفاده از نرمال­ بوتانول کمتر از اتانول است. با توجه به نتایج به طور کلی با افزودن اتانول و نرمال ­بوتانول مقادیر مونوکسیدکربن به میزان 7 تا 12 افزایش می­ یابد؛ هر چند در سرعت ­های بالاتر موتور انتشار آلاینده مونوکسید کربن اندکی بهبود می ­یابد. همچنین نتایج نشان داد که مخلوط­ های حاوی اتانول در قیاس با مخلوط­ های حاوی نرمال ­بوتانول سبب انتشار بیشتر منوکسیدکربن می ­شود. مطابق با نتایج بدست آمده با افزودن اتانول و نرمال­ بوتانول به مخلوط سوخت دیزل-بیودیزل انتشار آلاینده اکسیدهای نیتروژن نسبت به مخلوط دیزل-بیودیزل بطور متوسط 11 درصد کاهش می­ یابد؛ هر چند افزودن اتانول به مخلوط سوخت نسبت به نرمال ­بوتانول، سبب انتشار بیشتر اکسیدهای نیتروژن به خصوص در دورهای بالای موتور می ­شود.
واژه‌های کلیدی: اتانول، نرمال بوتانول، عملکرد، آلایندگی، سطح پاسخ
     
نوع مطالعه: مطالعه پژوهشي | موضوع مقاله: سوخت و احتراق در موتورهای درونسوز
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ataripour M, Shirneshan A. Prediction and Comparison of the Effect of N-butanol and Ethanol Addition to the Biodiesel-diesel Fuel Mixture on the Performance and Emissions Characteristics of a Diesel Engine. JER. 2021; 64 (64)
URL: http://engineresearch.ir/article-1-762-fa.html

عطاری پور محمدرضا، شیرنشان علیرضا. پیش بینی و مقایسه تاثیر افزودن نرمال بوتانول و اتانول به مخلوط سوخت بیودیزل-دیزل بر مشخصه های عملکردی و آلایندگی یک موتور دیزل. فصلنامه تحقیقات موتور. 1400; 64 (64)

URL: http://engineresearch.ir/article-1-762-fa.html



بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 64، شماره 64 - ( پیش انتشار شمارة پاییز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات موتور The Journal of Engine Research
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 29 queries by YEKTAWEB 4355