:: جلد 56، شماره 56 - ( شماره ويژه مقالات برتر یازدهمین همايش بین المللی موتورهاي درونسوز و نفت 1398 ) ::
جلد 56 شماره 56 صفحات 14-3 برگشت به فهرست نسخه ها
تنظیم دریچه هدر‌رو پُرخوران با روش زمان‌بندی بهره با GT-POWER وMATLAB
سید علیرضا شریفی، پیمان یوسفی، صابر میرزالی، احسان عباسی
چکیده:   (1507 مشاهده)
پُرخوران‏ها برای افزایش فشار هوای راهگاه ورودی موتور استفاده می‏شوند. مسئله بسیار مهم در پُرخوران‏ها، مهار فشار هوای راهگاه ورودی موتور است که این موضوع از طریق مهار سرعت پُرخوران صورت می‌پذیرد، اما از آنجایی‌که مهار سرعت پُرخوران به‌صورت مستقیم از لحاظ عملی امری دشوار است، لذا این کار، به‌صورت غیرمستقیم و از طریق دریچه‌ای به نام هدررو که در خروجی موتور و ورودی گَردای پُرخوران قرار می‌گیرد، انجام می‌پذیرد. یکی از روش‌های مهار پرکاربرد در صنعت، مهار زمان‌بندی بهره است. این روش برای مهار عملکرد پُرخوران در سه بخش: متغیرهای مهار‌کننده، ناظر و سامانه‏، طراحی شده و استفاده شده است. عملکرد صحیح یک حلقه مهار را می‌توان با صحت شبیه‏سازی در نظر گرفته‌شده برای سامانه‏ و مهار‌کننده مناسب طراحی‌شده، ارزیابی نمود. در این مقاله ابتدا شبیه‏سازی موتور موردنظر با پُرخوران در GT-POWER ایجاد شد. سپس با تعریف متغیرهای ورودی و خروجی در شبیه‏سازی ایجادشده در نرم‌افزار GT-POWER، شبیه‏سازی برای طراحی مهار‌کننده با نرم‌افزار MATLAB متصل می‌شود. در گام بعدی دو روش برای طراحی مهار‌کننده‌های مناسب برای روش مهار زمان‌بندی بهره ارائه‌شده است، درنهایت مؤثر بودن روش مهار زمان‌بندی بهره برای مهار پُرخوران نشان داده می‌شود.
متن کامل [PDF 1803 kb]   (463 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 56، شماره 56 - ( شماره ويژه مقالات برتر یازدهمین همايش بین المللی موتورهاي درونسوز و نفت 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها