[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره فصلنامه آرشیو مقالات جستجو ثبت نام ارسال مقاله برقراری ارتباط ::
:: پیش انتشار شمارة تابستان (مقالات برتر دوازدهمین همایش بین المللی موتور) ::
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
شبیه‌سازی و تایید مدل ترمودینامیکی چندمنطقه‌ای موتور اشتعال جرقه‌ای ترکیب‌سوز بنزین-گازطبیعی با پیش‌بینی آلاینده اکسیدنیتروژن
مهرداد سرابی، ابراهیم عبدی اقدم
چکیده:   (180 مشاهده)
امروزه می­توان به‌کمک مدل­های شبیه­سازی، عملکرد موتور را با دقت بسیار مطلوبی مدل­ریزی نموده و راه‌کارهایی را در راستای عملکرد موتور از جمله ترکیب­سوزکردن آن‌ها بررسی کرد. در پژوهش حاضر یک کد شبیه‌ساز ورودی ترمودینامیکی چندمنطقه‌ای ترکیب‌سوز بنزین-گازطبیعی با زیرمدل نشتی و مکانیزم پیش­بینی آلاینده NO توسعه داده شد. سپس از یک موتور تک‌سیلندر پژوهشی، داده­های تجربی سیکل‌هایی با تکنیک پرش­جرقه در نسبت تراکم 10 برای ترکیب‌های100، 90، 75 و 60 درصد بنزین و مابقی گازطبیعی استخراج شد. از نتایج تجربی به‌دست‌آمده با تکنیک پرش­جرقه، دو مجموعه 200 سیکلی موتورگردانی و احتراقی بدون گازهای باقیمانده از سیکل قبلی برای اهداف تأیید کد شبیه­ساز فراهم شد. در حالت موتورگردانی نتایج کد شبیه‌ساز مجهز به زیرمدل نشتی با نتایج تجربی فشار-زاویه میل‌لنگ موتورگردانی مقایسه شد. سپس در حالت احتراقی نتایج کد شبیه‌ساز با میانگین داده‌های تجربی فشار-زاویه میل‌لنگ مجموعه احتراقی در هر ترکیب مقایسه شد و با خطای کم‌تر از چهار درصد عملکرد کد شبیه­ساز تأیید شد. هم‌چنین هر دو نتایج مدل شبیه­سازی و تجربی نشان دادند که با افزایش گازطبیعی در ترکیب، imep کاهش یافته است. در نهایت زیرمدل پیش­بینی NO نشان داد که با افزایش کسر گازطبیعی در سوخت ترکیبی، کسر NO تولیدی کاهش یافته است.
واژه‌های کلیدی: آلاینده اکسیدنیتروژن، ترکیب‌سوز، مدل چند منطقه‌ای، موتور اشتعال جرقه‌ای، نشتی
     
نوع مطالعه: مطالعه پژوهشي | موضوع مقاله: شبيه سازي اجزاء و سامانه هاي قواي محركه
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
برگشت به فهرست مقالات برگشت به فهرست نسخه ها
فصلنامه تحقیقات موتور The Journal of Engine Research
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4419