:: جلد 61، شماره 61 - ( جلد 61-مقالات انگلیسی 1399 ) ::
جلد 61 شماره 61 صفحات 61-71 برگشت به فهرست نسخه ها
انتخاب مفهوم برای اجزای موتور با استفاده از روش ترکیبی دیمتل_آی ان پی_تاپسیس: مطالعه موردی برای قطعه قاب یاتاقان های بادامک
یوسف ربانی، بهاره اسدی مقدم، احسان مردان، علیرضا حاجی علی محمدی
چکیده:   (677 مشاهده)
انتخاب مفهوم مناسب برای اجزاء و سیستم­های موتور یکی از موضوعات اساسی است که مستقیماً بر قیمت و خصوصیات عملکردی محصول تأثیر می­گذارد. برای انتخاب مفهوم مناسب برای یک جزء موتور، لازم است عوامل متناقض مختلفی را در نظر گرفته شود. پارامترهایی مانند جنبه های عملکردی، دوام، هزینه تولید و مسائل مونتاژ معمولاً برای انتخاب بهترین مفاهیم مورد توجه هستند. در این تحقیق، ارزیابی مفهوم و انتخاب بهترین مفهوم برای یک جزء موتور با استفاده از تکنیک­های تصمیم­گیری چند معیاره بررسی شده است. مثال مورد استفاده در این مطالعه، بررسی مسئله انتخاب مفهوم قاب یاتاقان بادامک مناسب از بین چهار مفهوم موجود بر اساس 10 شاخص اندازه­گیری است. این تحقیق روش تلفیقی DEMATLE-ANP-TOPSIS برای مدل­سازی و حل مسئله را ارائه نموده است. این تلفیق به این صورت است که در ابتدا با استفاده از روش DEMATEL، رابطه بین چند معیار تعیین می­شود و پس از آن روش ANP وزن معیارها را تعیین می­کند. سرانجام، از روش TOPSIS برای رتبه­بندی گزینه­ها استفاده می­شود. این روش تلفیقی برای آن مثال بکار گرفته شد. نتایج استفاده از این روش تلفیقی برای مورد انتخاب شده نشان داد که قاب نردبان دو تکه (مفهوم 4) گزینه ارجح است.
واژه‌های کلیدی: MCDM، DEMATEL-ANP-TOPSIS، توسعه محصول
متن کامل [PDF 1090 kb]   (128 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه كاربردي | موضوع مقاله: طراحی فرایندهای تولید موتور و ارتقای کیفیت آن


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 61، شماره 61 - ( جلد 61-مقالات انگلیسی 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها