:: جلد 62، شماره 62 - ( شماره ویژه مقالات برتر سومین همایش ملی موتورهای درونسوز 1400 ) ::
جلد 62 شماره 62 صفحات 54-43 برگشت به فهرست نسخه ها
شبیه‌سازی و تحلیل تنش در میل‌لنگ موتور 6 استوانه‌ تراکتور ITM 1500
عیسی ساحتی مهر، میر علی اصغر مفید، محسن جعفری قاسم قشلاقی، سید مهدی لشکرپور، امیر رضا کوه‌بلوری، مهدی منصوری، مجتبی یزدانی
چکیده:   (1108 مشاهده)
سامانه‏ انتقال قدرت، بخش حیاتی هر وسیله نقلیه است. در این ‌میان میل‌لنگ از اجزاء مهم سامانه‏ است، به‌طوری‌که به‌وسیله دسته‏ سمبه‏، نیروی لازم از احتراق را از سمبه‏‌ها که حرکت خطی دارند، می‏گیرد و آن را به حرکت دورانی تبدیل می‌کند. چون میل‌لنگ چرخه‌های تکرار زیادی را می‏بیند، همواره تحت نیرو‌ها و شرایط مرزی پیچیده قرار دارد. از این‌رو شناسایی و چگونگی اعمال، مقدار و جهت این‌گونه مؤلفه‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. به طوری‌که عدم آگاهی داشتن از شرایط حاکم بر میل‌لنگ، منجر به شکست میل‌لنگ و از کار افتادن کل سامانه‏ انتقال قدرت خواهد شد. در این‌راستا برای اولین بار در پی مشخص نمودن وضعیت تنش در میل‌لنگ تحت فعالیت از تراکتور ITM 1500 و مشخص نمودن تمرکز تنش و مکان‌های مستعد برای خستگی و شکست شدیم. نخست منبع و مقدار بار‌های اعمالی و چگونگی تأثیر آن‌ها بر میل‌لنگ بررسی شد. سپس الگوهای 3 بعدی لازم را در نرم‌افزار زیمنس‌اِن‌ایکس ترسیم نمودیم. تحلیل الگوی اجزاء محدود با تعریف مشخصات مصالحی، حلگر، بار و شرایط مرزی مناسب در نرم‌افزار آباکوس انجام شد. همچنین شبکه‌بندی در نرم‌افزار تخصصی پیش-پردازش اَنسا انجام شد. نتایج بدست آمده از تحلیل اجزاء محدود ارائه و بررسی شد. به طوری‌که مقدار و مکان نقطه‌های بحرانی تنش در کل الگو و مسیر تعریف شده روی یاتاقان‌های اصلی مشخص گردید. در انتها نتیجه‌گیری‌های لازم با استفاده از نتایج بدست آمده بیان گردید.
واژه‌های کلیدی: میل‌لنگ، تحلیل تنش اجزاء محدود، زیمنس‌اِن‌ایکس، آباکوس، اَنسا
متن کامل [PDF 1600 kb]   (376 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 62، شماره 62 - ( شماره ویژه مقالات برتر سومین همایش ملی موتورهای درونسوز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها