:: جلد 63، شماره 63 - ( شماره ویژه مقالات برتر سومین همایش ملی موتورهای درونسوز 1400 ) ::
جلد 63 شماره 63 صفحات 13-21 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تجربی استفاده از ترکیبات اکسیژن‌دار اتانول و دی‌ایزوپروپیل‌‌اتر در سوخت بنزین و تأثیر آنها بر عملکرد و آلایندگی موتور XU7 JP/L3
علی میرمحمدی، ایمان شاکرمی
چکیده:   (320 مشاهده)
در این تحقیق اتانول و دی­ایزوپروپیل­اتر در سه نسبت حجمی مختلف با بنزین پایه ترکیب شد. موتور XU7JP/L3 برای آزمون بررسی اثر افزودنی‌های سوختی بر متغیرهای عملکردی و آلایندگی­ موتور انتخاب گردید. متغیرهای عملکردی موتور در زمان آزمون توسط دستگاه رایانه‏ای به‌صورت هم‌زمان ثبت شد و آلاینده‌های خروجی موتور به‌صورت دستی توسط دستگاه آلاینده‌سنج ثبت گردید. نتایج نشان داد که با افزایش افزودنی‌های اکسیژن‌دار به بنزین، اکسیژن موجود در مخلوط سوخت و هوا افزایش‌ یافته، مخلوط به شرایط استوکیومتری نزدیک­تر شده و احتراق کامل‌تر صورت گرفته است. در نتیجه گشتاور و قدرت ترمزی موتور افزایش و مصرف سوخت ویژه ترمزی آن کاهش یافت. همچنین افزودنی‌های اکسیژن­ دار، کاهش آلاینده‌های مونوکسیدکربن و هیدروکربن نسوخته و افزایش آلاینده‌های دی‌اکسیدکربن و اکسید­های نیتروژن را به همراه داشتند. نتایج افزایش افزودنی دی‌ایزوپروپیل‌‌اتر نسبت به افزودنی اتانول در ترکیب با بنزین پایه نیز نشان داد که مقدار آلاینده‌های مونوکسیدکربن، هیدروکربن نسوخته و اکسید نیتروژن را در سطح بالاتر و مقدار تولید دی­اکسیدکربن را در سطح پایین­تری قرار می‌دهد.
واژه‌های کلیدی: آزمون تجربی، افزودنی‌ها، اتانول، دی ایزوپروپیل اتر، آلاینده‌های خروجی
متن کامل [PDF 919 kb]   (89 دریافت)    
نوع مطالعه: مطالعه پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 63، شماره 63 - ( شماره ویژه مقالات برتر سومین همایش ملی موتورهای درونسوز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها